Alecrim ao Chiado
Bairro Alto, Lissabon, Portugal
Recensioner
Bekvämligheter
Alecrim ao Chiado ligger centralt i Lissabon, en tio minuters promenad från både Praça do Rossio och Elevador de Santa Justa. Detta pensionat ligger 1,1 km från Avenida da Liberdade och 0,8 km från Praça do Comércio. Känn dig som hemma i ett av de 13 luftkonditionerade rummen med espressobryggare och platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Badrummen har lyxtoalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och separata sittutrymmen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Camões torg - 0,2 km
Rosa Gatan - 0,2 km
Fado in Chiado - 0,3 km
Ribeira das Naus - 0,3 km
Mercado da Ribeira - 0,4 km
Santa Catarinas utsiktsplats - 0,5 km
Armazens do Chiados galleria - 0,5 km
Elevador de Santa Justa - 0,6 km
Miradouro de São Pedro de Alcântara - 0,6 km
Carmo-klostret - 0,6 km
Rua Augusta - 0,7 km
Praça do Rossio - 0,7 km
Praça do Comércio - 0,8 km
Staty av Dom Pedro IV - 0,8 km
Lissabons stadshus - 0,8 km
Närmaste flygplatser är:
Lissabon (LIS-Humberto Delgado) - 10 km
Cascais (CAT) - 21,7 km
Rekommenderad flygplats för Alecrim ao Chiado är Lissabon (LIS-Humberto Delgado).
Gäster har tillgång till bland annat expressincheckning, expressutcheckning och kemtvätt/tvättjänster. Flygtransfer tur/retur erbjuds mot en avgift (tillgänglig dygnet runt). Här erbjuds massage och du har tillgång till hyrcyklar. Boendet har även gratis wi-fi och conciergetjänster. Detta pensionat ger dig möjlighet att lyxa till det lite med rumsservice. Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Här erbjuds en gratis frukostbuffé dagligen mellan 08.00 och 10.30.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 4.00 EUR per person per natt i upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 13 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för flygtransfer: EUR 25 per fordon (enkel resa)
- Avgift för husdjur: EUR 15 per husdjur per natt
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
- Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift (i mån av tillgänglighet)
- Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
- Spjälsäng (babysäng): EUR 7.5 per dag
- Avgift för extrasäng: EUR 38.0 per dag
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
Karta över Alecrim ao Chiado
Adress
Alecrim ao Chiado
Rua do Alecrim 73
1200-015
Bairro Alto, Lissabon, Portugal
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.







































































