Hotel Kristal
Cilandak, Jakarta, Indonesien
Recensioner
Bekvämligheter
Hotel Kristal placerar dig i Djakarta-området Cilandak, med 3 minuters körväg till Pondok Indah Mall och 5 minuter till Blok M Square. Detta hotell med familjevänlig profil ligger 6,5 km från Ragunan Zoo och 8,8 km från Kidzania. Känn dig som hemma i ett av de 328 luftkonditionerade rummen med kylskåp och minibarer. Gratis wi-fi ser till att du kan hålla dig uppkopplad, och en 32-tums LCD-tv med kabelkanaler erbjuder all underhållning du behöver. Badrum med badkar/dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, laptopanpassade värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Cilandak Town Square - 2 km
Pondok Indah Mall - 3,3 km
Blok M Square - 5,1 km
Gandaria City Mall - 6 km
Södra Jakartas borgmästarkontor - 6,1 km
Ragunan Zoo - 6,5 km
Senayan City - 7,7 km
FX Sudirman Mall - 7,7 km
Senayan National Golf Club - 7,9 km
Pacific Place - 8,2 km
Indonesia Stock Exchange - 8,5 km
Plaza Senayan - 8,6 km
ASHTA District 8 - 8,7 km
Kidzania - 8,8 km
Balai Sidang Jakarta Convention Center - 9,1 km
Närmaste flygplatser är:
Jakarta (HLP-Halim Perdanakusuma Intl.) - 21,1 km
Jakarta (CGK-Soekarno-Hatta Intl.) - 35,3 km
Rekommenderad flygplats för Hotel Kristal är Jakarta (CGK-Soekarno-Hatta Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat business-service, gratis dagstidningar i lobbyn och kemtvätt/tvättjänster. På detta hotell erbjuds event- och konferenslokaler såsom konferenscenter och 21 mötesrum. Gäster erbjuds flygtransfer till hotellet mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och avgiftsfri parkering finns på plats. Koppla av på deras fullständiga spa, där du kan passa på att njuta av massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Här har du tillgång till bland annat utomhuspool, utomhustennisbana och bastu. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och barnpassning mot en avgift. Du kan äta gott och beundra utsikten över poolen på The Kafe, en restaurang som specialiserar sig på internationell gastronomi, eller ta det lugnt på rummet med rumsservice dygnet runt. Koppla av med en drink på boendets bar vid poolen eller en av 2 barer/lounger. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.00 till 10.00.- Avgift för frukostbuffé: IDR 211750 för vuxna och IDR 150000 för barn
- Avgift för flygtransfer: IDR 500000 per fordon (max. antal passagerare 4)
- Avgift för extrasäng: IDR 350000.0 per natt
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Poolen är tillgänglig mellan 06.00 och 20.00.
- Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
Karta över Hotel Kristal
Adress
Hotel Kristal
Jalan Tarogong Raya Cilandak Barat
12430
Cilandak, Jakarta, Indonesien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.





































































