kyoto ITOYA hotel
Karasuma, Kyoto, Japan
Recensioner
Bekvämligheter
Kyoto ITOYA hotel ligger centralt i Kyoto, en kvarts promenad från både Nishiki Market och Shijo Street. Detta hotell ligger 1 km från Kawaramachi Street och 2,7 km från Kiyomizu-templet. Känn dig som hemma i ett av de 64 luftkonditionerade rummen med kylskåp. Gratis fast internetanslutning och wi-fi erbjuds. Badrummen har gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns telefon, skrivbord och kaffe- och tebryggare. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Shijo Street - 0,5 km
Nishiki Market - 0,9 km
Kawaramachi Street - 1 km
Kamo flod - 1,1 km
Higashi Honganji-templet - 1,1 km
Biwasjöns kanal - 1,2 km
Teramachi Street - 1,3 km
Kyoto-tornet - 1,4 km
Kiyamachi Street - 1,4 km
Kenninji-templet - 1,4 km
Kyoto International Manga Museum - 1,4 km
Pontocho Alley - 1,5 km
Kyoto station building - 1,5 km
Minamiza-teatern - 1,5 km
Nishihonganji-templet - 1,6 km
Närmaste flygplatser är:
Osaka (ITM-Itami) - 45,5 km
Osaka (KIX-Kansai Intl.) - 97,2 km
Rekommenderad flygplats för kyoto ITOYA hotel är Osaka (KIX-Kansai Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Detta hotell består av 1 byggnad med 10 våningar och erbjuder särskilda platser för rökning. När du vill äta något på detta hotell, kan du välja mellan deras restaurang och deras kafé. Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 09.30.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för kontinental frukost: JPY 1800 för vuxna och JPY 1800 för barn
- Städning finns tillgängligt mot en avgift, som varierar beroende på vistelsens längd
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Ett barn, 6 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior av passen för alla gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
Karta över kyoto ITOYA hotel
Adress
kyoto ITOYA hotel
712 Yakushimaecho
6008416
Karasuma, Kyoto, Japan
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.


































