Prisgaranti

97% nöjda kunder

Res tryggt och säkert

Sembo Logo
Kundservice

KundserviceHantera din bokningPresentkort
1 / 40

Rakushu-En

Kyoto, Japan

Nära Nijo slott



Bekvämligheter

Luftkonditionering
Pool
Internet
Tvättmaskin
Vattenkokare
TV
Hårtork
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Mikrovågsugn
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Skrivbord

Denna semesterbostad ligger i Kyoto (i området Nakagyo – federalt distrikt), fem minuter med bil från både Nijo slott och Nishiki Market. Detta semesterboende ligger 4,9 km från Kiyomizu-templet och 13,6 km från Biwasjön. Slå dig till ro i den här semesterbostaden, som har privat pool och platt-tv. Pentryt är utrustat med ett kylskåp, en spishäll och en mikrovågsugn. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Bekvämligheter som ingår är skrivbord och vattenkokare. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Kyoto International Manga Museum - 0,7 km
Nijo slott - 0,9 km
Sanjo Street - 0,9 km
Shijo Street - 1,2 km
Kawaramachi Street - 1,4 km
Det kejserliga palatset i Kyoto - 1,5 km
Kiyamachi Street - 1,5 km
Kamo River - 1,7 km
Teramachi Street - 1,7 km
Nishiki Market - 1,7 km
Doshisha University - 2,1 km
Pontocho Alley - 2,1 km
Kyoto Shinkyogoku Shopping Street - 2,1 km
Hanamikoji Dori - 2,4 km
Gion Shirakawa - 2,5 km

Närmaste flygplatser är:
Osaka (ITM-Itami) - 50,7 km
Kobe (UKB) - 79 km
Osaka (KIX-Kansai Intl.) - 98 km

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • En stadsskatt kan tas ut och ska betalas på boendet. Skatten ligger på 200–1 000 JPY per person och natt, baserat på hur mycket rummet kostar per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. För mer information kan du kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior av passen för alla gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
  • Boendet rengörs av städpersonal.
  • Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.

Karta över Rakushu-En

Adress

Rakushu-En

607-32 Tsuchiyacho, Nakagyo-ku

604-0061

Kyoto, Japan

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar dina behov. Vi accepterar alla stora betalningsmetoder för en säker och enkel transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.

Amelia avatar
Möt Amelia, vår nya reseplanerare