Hotel Sobial Osaka Dome
Taisho-ku, Osaka, Japan
Recensioner
Bekvämligheter
Hotel Sobial Osaka Dome ligger centralt i Osaka, en fem minuters bilfärd från både Kyocera Dome Osaka och Dotonbori. Detta hotell med spa ligger 5,9 km från Osaka-akvariet Kaiyukan och 6,8 km från Universal Studios Japan. Känn dig som hemma i ett av de 158 luftkonditionerade rummen med kylskåp och platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och digital-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, skrivbord och vattenkokare. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Kyocera Dome Osaka - 0,7 km
Namba Yasaka Shrine - 1,9 km
Namba Hatch - 1,9 km
EDION Arena Osaka - 2 km
Namba Walk Shopping Center - 2 km
Dotonbori - 2 km
Osaka City Air Terminal - 2 km
Amerikamura - 2,1 km
Osaka Bay Tower - 2,2 km
Namba Parks - 2,4 km
Tombori strandpromenad - 2,4 km
Hozenji-Yokocho Alley - 2,5 km
Dotonbori Glico Sign - 2,5 km
Shinsaibashi-suji shoppinggata - 2,5 km
Solaniwa-Onsen Osaka Bay Tower - 2,5 km
Närmaste flygplatser är:
Osaka (ITM-Itami) - 19,2 km
Kobe (UKB) - 39 km
Osaka (KIX-Kansai Intl.) - 47,3 km
Rekommenderad flygplats för Hotel Sobial Osaka Dome är Osaka (KIX-Kansai Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt), bagageförvaring och bibliotek. Koppla av på deras fullständiga spa, där du kan njuta av massage. Boendet har även gratis wi-fi, en souvenirbutik eller tidningskiosk och en tv i allmänt utrymme. Hotel Sobial Osaka Dome har en restaurang där gästerna kan avnjuta en utsökt måltid. Man kan även köpa nåt på deras snackbar/deli. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.00. Detta boende är stängt från 10 augusti till 30 september.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: JPY 2200 per person (ungefärligt pris)
- Middag med värdfolket: JPY 6600
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior av passen för alla gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
- Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
- Kontaktfri utcheckning är tillgänglig.
- Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Karta över Hotel Sobial Osaka Dome
Adress
Hotel Sobial Osaka Dome
1 Chome, 17-29 Sangenya Higashi
551-0002
Taisho-ku, Osaka, Japan
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.




















































































