Beskrivning av hotell: Hotel King David i Georgien
Hotel King David ligger i hjärtat av Tbilisi, en kvarts promenad från både Besleti-bron och Marjanishvili-teatern. Detta hotell ligger 1,4 km från Samaia Garden och 1,5 km från Mushthaidi Garden. Känn dig som hemma i ett av de 16 luftkonditionerade rummen med minibarer och platt-tv. Rummen har privata balkonger/terrasser. Med gratis wi-fi håller du dig uppkopplad och på rummet har du även satellit-tv. Privat badrum med dusch, gratis toalettartiklar och badrockar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Besleti-bron - 0,8 km
Marjanishvili-teatern - 0,9 km
Mushthaidi Garden - 1 km
Tbilisi Circus - 1,2 km
Boris Paitjadze-stadion - 1,3 km
Hjältarnas torg - 1,4 km
Chateau Mukhrani - 1,4 km
Samaia Garden - 1,5 km
Rosenrevolutionstorget - 1,7 km
Rustaveli Avenue - 1,7 km
Tbilisi State University - 1,7 km
Georgiens vetenskapsakademi - 1,8 km
Tbilisi Sports Palace - 1,9 km
Tbilisis konserthall - 2 km
Tbilisis loppmarknad - 2 km
Hotel King David rekommenderar att du använder flygplatsen Tbilisi (TBS-Tbilisi Intl.) - 19,1 km
Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt), bagageförvaring och tvättmöjligheter. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och avgiftsfri parkering finns på plats. Njut av utsikten från deras terrassen och dra nytta av deras gratis wi-fi och conciergetjänster. Detta hotell ger dig möjlighet att lyxa till det lite med rumsservice (under begränsade tider).
- Avgift för flygtransfer: USD 20.00 per fordon (enkel resa)
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Om visum krävs för inresa i landet kan ditt boende i vissa fall hjälpa dig med de dokument som krävs för att erhålla ett. Mer information får du genom att kontakta boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Boendet kan ta ut en avgift för denna tjänst, även om du skulle avboka. Alla arrangemang görs direkt mellan dig och boendet.
- Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
- Boendet bekräftar att man infört åtgärder som utökad rengöring och gästers säkerhet.
- Boendet rengörs och desinficeras med elektrostatisk spray; boendet rengörs med desinfektionsmedel; allmänna ytor rengörs med desinfektionsmedel mellan vistelser; lakan och handdukar tvättas i minst 60°C.
- Social distansering tillämpas; boendets personal använder personlig skyddsutrustning; temperaturkontroller utförs regelbundet på personal; temperaturkontroller är tillgängliga för gäster; gäster får handrengöringsmedel; kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner; kontaktfri rumsservice är tillgänglig; ansiktsmask måste användas i gemensamma utrymmen; bokning krävs för vissa av boendets faciliteter.
- På boendet tillämpas utökade åtgärder för matservice.
- Varje gästrum står tomt i minst 24 timmar mellan bokningar.
Adress
144 Agmashenebeli ave
0102 Tbilisi
GPS:
N 41.715 E 44.793